Grad Omiš

Omiš je Hrvatski gradić koji se nalazi oko 20 km južno od Splita, na mjestu gdje rijeka Cetina ulazi u Jadransko more. U područje grada Omiša ulaze i sva okolna naselja među kojima i naše, Lokva Rogoznica te njezin predio Ruskamen ili Obriž u kojem se nalaze apartmani Pušić. Svoju dugu povijest i važnost Omiš duguje svome geografskom položaju, točnije kamenim vratima kroz koja Cetina utječe u more i koja su jedni prolaz u unutrašnjost regije, te strme stijene su i zaštitni znak grada. Danas je u samom gradu oko 7,000 stanovnika a u regiji oko 15,000, dan grada se slavi 16. svibnja a zaštitnik mu je Sveti Ivan Nepomuk. Čitavo područje grada Omiša zauzima oko 265 kvadratnih kilometara. Danas je Omiš turistički gradić sa izrazito bogatom kulturnom i zabavnom ponudom sa muzejom grada koji se nikako ne smije izostaviti iz vašeg posjeta, Omiš je gradić dalmatinskih klapa u kojem se svake godine održava festival dalmatinskih klapa. Moglo bi se reći da je Omiš izrazito slikovit gradić osebujne povijesti i iznimne kulturološke vrijednosti.

Znamenitosti Omiša
Grad Omiš obiluje kulturnim spomenicima neopisive vrijednosti i ljepote. Neki spomenici datiraju od doba starih rimljana preko srednjeg vijeka pa sve do najnovijih vremena. Možda bi trebalo istaknuti Omiške tvrđave Fortica ili Mirabela kao i crkve sv. Mihovila, sv. Jure ili staru kapelicu na rijekom Cetinom. Staro Omiško groblje je isto tako vrlo vrijedan kulturni spomenik kao i desetci drugih znamenitosti grada Omiša.





Jedna od turističkih prednosti grada Omiša svakako je brzina transformacije od „živog“ centra grada, njegovih zbivanja, konoba, restorana i zabave i okolnih mjesta u kojima vlada mir i tišina, spokoj kakav je vladao i u doba starih rimljana. Omiški kraj tako pruža gostu kombinaciju između savršeno mirnog odmora i bogatog zabavnog i kulturnog života.


Povijest grada
Povijest grada Omiša se proteže na vrijeme starih rimljana, tada je postojalo naselje Oneum (Onaeum). Artefakti iz toga vremena se čuvaju u muzeju grada a iz dijelova teksta na njima se može zaključiti da potječu iz vremena vladavine rimskih careva Klaudija (Claudius – A.D. 41-54) i Tiberija (Tiberius – A.D. 14-37). Na lokalitetu grada Omiša postoje ostatci antičkog žrtvenika koji je bio posvećen rimskom caru Augustu (Augustus – 27 B.C. – 14 A.D.).
Kroz 12. I 13. Stoljeće Omišem su vladali Kačići sa svojim omiškim gusarima koji su za slobodan prolaz brodova Venecije, Dubrovnika i drugih tražili danak u zlatu i robi. Ta situacija je trajala do 1286. godine kada Omišani gube bitku protiv Mlečana čime počinje kraj razdoblja knezova Kačić.

Grad Omiš je kroz svoju dugu i burnu povijest pripadao Rimskom Carstvu, Veneciji, Mletačkoj Republici, Austrougarskoj, Napoleonovoj Francuskoj...
Omiš danas
Danas je Omiš turistički gradić u koji svakako valja navratiti, ako ne zbog njegove povijesti i priče koju ima za ispričati svakom posjetiocu onda zbog ljepote Omiškog i Cetinskog kraja:











Karta Omiškog kraja
↑ povratak na vrh stranice ↑Odabrane Fotografije:
-
Apartmani
-
Ruskamen